logo
Ekolündeki uzmanlığı, aldığı dereceler ve kendi geliştirdiği özel terapi teknikleri ile, Dünyadaki sayılı Reiki öğretmenlerinden biri olan Usui Reiki 17. Işık Aşama Grandmaster Teacher İsmail Bülbül 33 yıldır yaşadığı Almanya'dan sonra şimdi Türkiye'de bulunmaktadır.
Çalışma Saatleri
Pazartesi - Salı -------- KAPALI
Çarşamba - Pazar ---- 13:00 - 20:00

+90216 550 9272

+90553 370 4415

Top

Aynasız Yüzler

Karşılaştığımız her olaya, kişiye, canlı veya cansız her varlığa bir anlam yükleriz. Ve bu anlam kargaşası insan ilişkileri için son derece önemlidir. Verdiğimiz anlamlar birbirimizle kurduğumuz ilişkinin sağlıklı olmasına yol açabileceği gibi, çoğu zaman dargınlıklara ve kırgınlıklara da yol açabiliyor.

Anlamamak ve yanlış anlamak birbirlerinden çok farklı kavramlardır. Anlamamak diye bir şey yoktur. Ama doğru ama yanlış, karşılaştığımız her olaya bir anlam yükleriz. Karşınızdaki anlıyordur ama size göre yanlış anlıyordur. Kendi açınızdan siz yanlış anlaşılıyorsunuzdur. Aranızdaki iletişimin sağlıklı olması için en önemli kural, doğru dil ve doğru ifadelerle ifade etmektir. Kısacası bu çatışmalarda sorun anlamamak ya da anlamaya çalışmamak değil, yanlış anlamak ve yanlış anlaşılmaktır.

Aslında yapılması düşündüğümüz kadar zor değil. Anlamak için öncelikle karşımızdaki insanı dinlememiz gerekiyor. Dinlemek, söylediklerini önemsemek, bu işin en önemli kısmı. Eğer siz kendinizi doğru, açık bir şekilde ifade edebiliyorsanız ve karşınızdaki kişide de sizi dinleme isteği varsa kendi tarafınızdan doğru anlaşılırsınız. Şunu da unutmamak gerekir ki siz açıkça belirtmediğiniz sürece karşı taraf söylediklerinizi her zaman kendi algı dünyasına göre değerlendirecektir. Ve sonu gelmeyen, tekrarlandıkça başa saran bir kargaşa başlayacaktır.

Tüm bunlara rağmen elbette yine de ilişkiler sonlanabilir. Bilinmesi gereken en önemli husus anlamanın kabul etmekle bir olmadığıdır. Bu durumda da en doğrusu sevgi ile başlayan ilişkilerin sevgi ile bitmesidir. Doğru anlayarak ve anlaşılarak, sevgi ile biten ilişkiler, kırgınlıklarla biten, bazen unutulmayacak yaralar açan ilişkilerden çok daha sağlıklıdır.

Kısacası empati kurmak, her zaman sempatik değildir…

Selin Çalışkan

20-21 Mart İsmail Bülbül İle Online Zihinsel Arınma Programı - Pandemiden dolayı tüm çalışmalarımızı online (görüntülü olarak) yapıyoruz. Bilgi ve randevu için: 0553 370 4415Duyuruya git