Reiki ve Farkındalık

Farkındalık Nedir ve Neyin Farkındalığı?

Reiki'ye inisiye olan kişinin öz kaynaktan tepe çakrasına sezgisel olarak sorgulamalar gelir. Kişinin beyninde oluşan bu sorgulamalar hem dünyevi hem de manevidir.

Dünyevi olarak kişi geçmişini, geçmişinde yaşadığı bazı şeyleri kabullenmek istemez. Uhrevi, yani manevi sorgulamalar ise yaratılışı merak etme, ben kimim nereden geldim, niçin yaratıldım ve benzeri şeylerdir. Manevi konularda kişinin eski bildikleri onu tatmin etmemeye başlar. Kişi artık gerçek kimliğini bulmak istemektedir. İçinde çok büyük bir merak duygusu ile psikolojiden parapsikolojiye, felsefelerden mitolojiye vb... her şeyi araştırmaya yönelir. Kişinin çakralarının açılması merak duygusunu da doruk noktaya taşır. Reiki insana her şeyi sorgulatır ve cevaplar aratır. Burada doğru cevaplar bulunmalıdır. Reiki Master'ları bu konulara çok dikkat etmeli öğrencilerini takip etmelidirler.

Yaratıcıyı tanımak, O'nun kendi özünde olduğunu idrak etmektir farkındalık. Konuşturanın, düşündürenin, gördürenın, duyduranın O olduğunu bilmektir farkındalık. Master'lar öğrencilerine doğru kılavuzluk ederlerse kişinin farkındalığı artar. Ben özümü bildim, ben farkındayım demek yeterli değildir. Farkındalık sadece bilmek değildir. Aynı zamanda tatbik etmek gerekir ki o farkındalık farkındalık olsun. Bilmek her ne kadar hoşsa da, olmak apayrı şeydir. Bilmek ve olmak arasında dağlar kadar fark vardır.

Olmak Ne Demektir, Nasıl Olunur?

Yanmak sonrası pişmek ve sonrası olmak her kişinin harcı olmasa gerek. Önce aşkı tatmak gerek bunun için. Bir Allah dostuna bir öğrenci gelir ve beni eğitin diye ricada bulunur. O'da ona sen hiç aşık oldun mu diye sorar. O'da hayır efendim ben hiç aşık olmadım deyince, sen git önce bir aşık ol sonra bize gel der. İnsani olan aşklar Allah aşkı yanında denizde bir damla gibi olsa da, yine de azda olsa bize o tadı tattırır.

İnsanın insana olan aşkı da Allah'ın yansıması sonucu olur. Allah Ayşe'ye yansır Hasanı ona aşık eder. Hasan'a yansır Ayşe'yi de ona aşık eder. Ferhat Şirin için dağları delmişti ama Şirin'i görünce sen benim Şirin'im değilsin dedi. Bu bahsedilen aşklar televole aşkları değildir elbette. Onlar aşk değil, olsa olsa cinsel arzudur.

Muhammed İkbal pişme sonucu Allah'ta kendini kaybedince, yani olunca ilk sözleri şunlar olmuştur; "Aman Yarabbi sen mi bensin yoksa ben mi senim Allah'ım." Sorunuza cevap oldu mu bilmem ama buradan çıkın yola...

Sorular: Öğrenciler

Cevaplar: İsmail Bülbül